Ўзбекистон конституциясининг жамият ҳаётидаги ўрни ва аҳамяти Қоҳирадаги муҳокама
Мамлакатимизнинг Қоҳирадаги элчихонасида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 23 йиллигига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Унда Миср Араб Республикасида бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари, ушбу мамлакатдаги ал-Азҳар, Айн Чамс университетлари ва бошқа олий ўқув юртларининг талабалари, Миср консерваторияси ўқитувчилари ҳамда Қоҳира радио қўмитаси ходимлари иштирок этдилар.
Давра суҳбати иштирокчилари Президент Ислом Каримов раҳнамолигида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинишининг тарихи ҳамда республикамиз Асосий қонунининг жамиятимиз ҳаётида тутган ўрни ва аҳамияти билан яқиндан танишдилар.
Чу билан бирга, кейинги йиллар давомида кенг кўламли ижтимоий-сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг ҳаётга тадбиқ этилиши натижасида қўлга киритилган муваффақиятлар, мамлакатимизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорлик ҳақидаги атрофлича маълумотлар ҳам тадбир қатнашчиларининг эътиборига ҳавола қилинди.
Давра суҳбатида қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикасининг Конституциясида инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлсиз ҳуқуқлари олий қадрият ҳисобланиши белгиланган, унда жамиятда тинчлик ва ҳамжиҳатлик барқарорлиги учун мустаҳкам замин мавжуддир. Асосий қонунимиз мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, фуқаролик жамияти асосларини шакллантириш ва ривожлантириш, жамият ҳаётининг барча соҳаларини изчил либераллаштириш ва модернизация қилиш ҳамда “кучли давлатдан -- кучли фуқаролик жамияти сари” тамойилини амалга тадбиқ этишда мустаҳкам ҳуқуқий асос сифатида хизмат қилмоқда.
Тадбирда сўзга чиққанлар эътироф этишганидек, Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси мамлакат ижтимоий тараққиётининг мустаҳкам таянчи ва ҳуқуқий кафолати ҳисобланади.
Манба: “Жаҳон” ахборот агентлиги
Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги давлатининг конситуцияси 300га яқин қонун ҳужжатларидан иборатдир, яъни бу давлатда ягона конституция ҳужжати мавжуд эмас.

В Каире обсудили роль и значение конституции Узбекистана в жизни общества
В Посольстве нашей страны в Египте состоялся «круглый стол» по случаю празднования 23-годовщины принятия Конституции Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие граждане нашей страны, пребывающие в Египте, студенты университетов аль-Азхар, Айн Шамс и других высших учебных заведений, преподаватели Египетской Консерватории и сотрудники Каирского радиокомитета.
Собравшиеся ознакомились с историей принятия Конституции Республики Узбекистан под руководством Президента Ислама Каримова и ее значением в жизни нашего общества.
Наряду с этим, присутствующие заслушали информацию о достигнутых за последние годы успехах в реализации широкомасштабных общественно-политических и социально-экономических реформ, царящих в стране мире и стабильности.
В ходе «круглого стола» отмечалось, что Основной закон заложил фундамент для обеспечения прав и свобод человека, мира и согласия в обществе, что позволило осуществить созидательную работу в политической, экономической и социальной сферах. Конституция также определила параметры политической и правовой системы органов государственной власти и развития институтов гражданского общества.
Подчеркнуто, что реализация ее положений в республике позволила сохранить политическую стабильность, динамично развивать экономику, ввести в строй новые объекты промышленности и инфраструктуры, повысить уровень жизни наших граждан.
Выступившие на мероприятии констатировали, что Конституция Узбекистана – это крепкая опора и правовая гарантия общественного развития. Благодаря независимости наша молодежь получила возможность обучаться за рубежом, вносить свой вклад в развитие экономики, науки и технологий, укрепление суверенитета страны.
Источник: Информационное агентство «Жахон»
Конституция Индии, в отличие от Американской, наоборот, считается самой большой и сложной конституцией в мире.