Ўзбекистон Конституциясида 7 минг 550 сўз қўлланилган
Одатда кўп давлатлар Конституцияси нуфузли экспертлар, депутатлар томонидан ишлаб чиқилиб, сўнгра парламентда қабул қилинади. Бундай ҳужжатлар мутахассис нуқтаи назаридан юқори баҳоларга сазовор бўлса-да, унда халқчиллик, халқ руҳияти етишмайди.
Айрим давлатлар ҳатто ўз Асосий қонунларининг референдумда, халқ иштирокида қабул қилингани билан фахрланишади. Албатта, бу энг олий даражадаги қарор. Бироқ бу жараёнда халқ олдида фақат икки саволдан бирига жавоб бериш имконигина бўлади: Конституция матнини тасдиқлаш ёки рад этиш.
Ўзбекистон Конституциясининг ўзига хослиги шундаки, у икки маротаба халқ муҳокамасида юртдошларимиз хоҳиш-иродаси билан бойитилди. Умумхалқ муҳокамаси давомида Конституция лойиҳаси юзасидан жами 6 мингдан ортиқ таклиф ва мулоҳаза билдирилган.
Маълумки, давлат ва жамият ҳаётида баъзи бир нарсалар бўладики, у Ватанимиз каби ягонадир: байроғимиз битта, гербимиз битта, мадҳиямиз битта, шу қатори Конституциямиз ҳам битта. Буларнинг ҳар бири ўз тимсолида она Ватанимиз, халқимизнинг эзгу-мақсадларини ўзида акс эттиради. Шу маънода Конституциямиз ҳар бир фуқаро учун байроғимиз, гербимиз, мадҳиямиз каби муқаддасдир.
Бош қомусимиз қабул қилинишидан мақсад ва вазифаларга эътибор берадиган бўлсак, муқаддимасида мамлакатимиз фуқароларининг муносиб ҳаёт кечиришларини таъминлашга интилиш, демократик ҳуқуқий давлат барпо этиш, фуқаролар тинчлиги ва миллий тотувлигини таъминлаш мақсадида Конституция қабул қилинганлиги қайд этилган. Яъни Конституциямизнинг асосий моҳияти инсонга муносиб ҳаёт шароитлари яратиш, уни бахтли қилишдан иборат.
Яна муҳим ҳамда халқаро экспертлар томонидан эътироф этиладиган хусусият – бу Конституциянинг “Ўзбекистон халқи” деб бошланишидир. Бундай жумлаларни бошқа бирон бир қонунда учратмаймиз. Бунинг ўзи ҳам халқ ҳокимиятчилигининг ёрқин далолати.
Конституциямизнинг яна бир энг муҳим хусусияти – бу халқ суверенитети эътироф этилганлигидадир. Асосий қонунимизнинг 7-моддасида асосан халқ давлат ҳокимиятининг бирдан бир манбаи экани муҳрланган. Асосий қонунимизда “демократия” ва “демократик” сўзлари 7 марта, “халқ” сўзи 24 марта қўлланган.
Ғарб олимлари дунё конституциялари таҳлили натижасида 70 та асосий мавзунинг қамраб олиниши бўйича 190 давлат конституцияси ва конституциявий аҳамиятдаги бошқа ҳужжатларни ўрганганда давлатимиз Асосий қонуни 0,59 натижани кўрсатиб, нисбатан кўпроқ мавзуларни қамраб олгани аён бўлди. Бу жиҳатдан Австрия Конституцияси 0,57, АҚШ Конституцияси 0,49, Буюк Британиянинг конституциявий аҳамиятдаги ҳужжатлари 0,43 натижани кўрсатган.
Конституциямизда инсон манфаатлари устун қўйилган. Асосий қонунимизни синчиклаб ўрганган ҳар бир шахс бевосита гувоҳи бўладики, унинг бутун мазмун-моҳияти инсонга хизмат қилишга йўғрилган. Конституциямизнинг бирон бир жойида “давлатнинг ҳуқуқи” ёки “фуқаролар давлат ҳохиш-иродасини бажариши шарт” қабилидаги қоидалар учрамайди. Аксинча, Асосий қонунимизда “Давлат халқ иродасини ифода этиб, унинг манфаатларига хизмат қилади. Давлат органлари ва мансабдор шахслар жамият ва фуқаролар олдида масъулдирлар”, “Давлат фуқароларнинг Конституция ва қонунларда мустаҳкамланган ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлайди” каби давлатнинг мажбуриятларини учратамиз.
Конституциямиз ўзининг инсонпарварлиги билан ҳам ажралиб туради. Унга кўра вояга етмаганлар, меҳнатга лаёқатсизлар ва ёлғиз кексаларнинг ҳуқуқлари давлат ҳимоясидадир. Давлат ва жамият етим болаларни ва ота-оналарининг васийлигидан маҳрум бўлган болаларни боқиш, тарбиялаш ва ўқитишни таъминлайди, болаларга бағишланган хайрия фаолиятларни рағбатлантиради.
Конституциямизнинг яна бир муҳим жиҳати, бу унинг барқарорлигидадир. Қайд этиш жоизки, ўтган 25 йил мобайнида Конституциямизнинг асосий принциплари, инсон ва фуқароларнинг асосий ҳуқуқлари, эркинликлари ва бурчлари, жамият ва шахс муносабатлари, маъмурий-ҳудудий ва давлат тузилишига оид нормалари ўзгармади. Ўтган давр мобайнида унга 10 та ўзгартиш ва қўшимча киритилган бўлса-да, буларнинг деярли барчаси давлат ҳокимиятини ташкил этиш бўлимига киритилган тузатишлар бўлиб, у ҳам бўлса мамлакатимизда конституциявий принцип бўлган халқ ҳокимиятчилигини кучайтириш, давлат ҳокимиятини ташкил этиш ва фаолият кўрсатишида фуқароларнинг бевосита ва билвосита таъсирини ошириш, парламентнинг давлат ички ва ташқи сиёсатидаги ролини кенгайтириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда конституциявий ва одил судловнинг ўрнини янада мустаҳкамлашга оид тузатишлардир.
Қадимги Рим юристларининг фикрича, қонун қисқа, лўнда бўлиши лозим. Дунёда энг кўп сўз ишлатилган Конституция Ҳиндистон Асосий қонуни бўлиб, мутахассислар фикрига кўра унда 146 минг 385 сўз ишлатилган. АҚШ Конституциясида 7 минг 762, Франция Конституциясида 10 минг 180 сўз ишлатилган. Ўзбекистон Конституциясида эса 7 минг 550 сўз қўлланилган.
Қайд этиш жоизки, дунёдаги энг ривожланган давлатлар Конституциялари билан рақобатлашадиган Конституцияни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш масаланинг бир жиҳати. Масаланинг бошқа бир муҳим томони, қабул қилинган ҳужжатни ҳаётимизга самарали татбиқ этишда намоён бўлади. Бу Конституцияда кўзлаган мақсадларимизнинг энг муҳим шартидир.
Қадимдан ҳуқуқшуносликда “ҳуқуқ, қонун ҳушёр, огоҳ, ғайратли одамлар учун ёзилади, ғафлатда қолганлар учун эмас. Ким ҳуқуқларидан фойдаланмаса, кўрган зарари учун ўзи айбдор” деган қарашлар мавжуд.
Шундай экан, Конституциямиз ва қонунларимизда кафолатланган ҳуқуқлардан ҳар биримиз ўз ўрнида фойдалана олсак, ҳамиша, ҳар ерда ҳуқуқларимиз таъминланишига эришамиз.

Выражение духа народа и гарант защиты
Обычно Конституции многих государств разрабатываются авторитетными экспертами, а затем принимаются парламентом. Такие документы, может быть, и заслуживают высокой оценки с точки зрения специалистов, но в них не хватает народности, народного духа.
Некоторые государства даже гордятся, что их Основной Закон был принят путем референдума, с участием народа. Конечно, это решение на высшем уровне. Но в таком случае перед народом стоит жесткий выбор: либо утвердить, либо отвергнуть текст Конституции.
Особенность Конституции Узбекистана заключается в том, что она, дважды пройдя всенародное обсуждение, обогатилась выражением воли и желаний народа. В ходе всенародного обсуждения по проекту Конституции было высказано всего более 6 тысяч предложений и мнений.
Как известно, в жизни государства и общества есть особые явления, единственные, как Родина: у нас один флаг, один герб, один гимн, и Конституция у нас одна. Все они вместе и по отдельности являются символом нашей Родины, добрых целей и намерений нашего народа. В этом смысле наша Конституция для каждого гражданина так же священна, как флаг, герб и гимн.
Если обратимся к целям и задачам принятия Основного Закона, то в ее преамбуле указано, что, ставя задачей создание гуманного демократического правового государства, Конституция Республики Узбекистан принимается со стремлением обеспечить достойную жизнь гражданам республики, создать гуманное демократическое правовое государство, в целях обеспечения гражданского мира и национального согласия. То есть основу Конституции составляет создание достойных условий жизни для людей, обеспечение счастья для человека.
Еще один важный аспект, который отмечается специалистами, – Конституция начинается словами «Народ Узбекистана». Такие слова не встречаются в законах других народов, и это является ярким свидетельством народной власти.
Еще одно свойство нашей Конституции – это признание народного суверенитета. В статье 7 Основного Закона закреплено, что народ является единственным источником государственной власти. В Основном Законе нашей страны слова “демократия” и «демократичный» используются 7 раз, слово «народ» – 24 раза.
Западные ученые изучили конституции и другие документы конституционного значения 190 государств по охвату 70 основных тем, и было выявлено, что Основной Закон нашей страны показал результат 0,59 и охватил значительно больше тем. С этой точки зрения Конституция Австрии показала результат 0,57, Конституция США – 0,49, документы конституционного значения Великобритании – 0,43.
В Конституции нашей страны интересы человека ставятся превыше всего. При тщательном изучении Основного Закона нашей страны мы убедились в том, что по сути она направлена на служение человеку. Нигде в Конституции не встречаются слова «государственное право» или «граждане обязаны выполнять волю государства». Напротив, в нашем Основном Законе предусмотрены обязательства государства: «Государство выражает волю народа, служит его интересам. Государственные органы и должностные лица ответственны перед обществом и гражданами», «Государство обеспечивает права и свободы граждан, закрепленные Конституцией и законами».
Наша Конституция также отличается своим гуманным характером. Согласно ей права несовершеннолетних, нетрудоспособных и одиноких престарелых граждан находятся под государственной защитой. Государство и общество заботятся о детях-сиротах и детях, лишенных родительской опеки, гарантируют их обучение и воспитание, благотворительную деятельность, касающуюся детей.
Еще один аспект нашей Конституции – это ее стабильность. Нужно отметить, что за истекшие 25 лет не изменились основные принципы нашей Конституции, основные права, свободы человека и граждан, общества и личности, нормы, касающиеся административно-территориального и государственного устройства. За истекший период в нее внесены 10 изменений и дополнений, и все они касались раздела организации государственной власти. Эти изменения касаются усиления народовластия, являющегося конституционным принципом в нашей стране, повышения прямого и опосредованного воздействия граждан на организацию государственной власти, расширения роли парламента во внутренней и внешней политике государства, дальнейшего укрепления роли Конституционного суда и справедливого судейства в защите прав и свобод человека.
По мнению юристов древнего Рима, закон должен быть кратким и емким. Самой многословной Конституцией в мире, по мнению специалистов, является Основной Закон Индии, в котором использовано 146 385 слов. В Конституции США использовано 7762 слова, в Конституции Франции – 10180 слов. В Конституции Узбекистана использовано 7550 слов.
Нужно отметить, что разработка и принятие Конституции, не уступающей Конституциям развитых стран мира, – это одно дело. Главное тут – успешное применение принятого закона в жизни. Это одно из важных условий, преследуемых Конституцией страны.
Издревле юристы придерживаются взглядов о том, что «Право, закон пишутся для внимательных, бдительных, энергичных людей, а не для безразличных. Кто не пользуется своими правами, сам несет ответственность за понесенный ущерб».
Значит, если каждый из нас будет умело пользоваться своими гарантированными Конституцией и законами правами, то всегда и везде сможет добиться их обеспечения.
Миравзал Миракулов,
доктор юридических наук, доцент.
УзА
В Конституции Бразилии есть специальная глава «Об индейцах», в которой за индейцами признается их социальная организация, обычаи и традиции, языки и верования, а также первоначальные права на земли, которые они традиционно занимают.